brat witalijski

brat witalijski (pirat)

Definicja

bracia witalijscy to piraci działający na Bałtyku na przełomie XV i XVI wieku

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pod wrażeniem wielkości floty pruskiej załoga meklemburska i bracia witalijscy podjęli rokowania z dowództwem krzyżackim, przyspieszone oblężeniem Visby przez wojska pruskie. W początkach kwietnia 1398 r. całość wyspy została przekazana wojskom pruskim po opuszczeniu jej przez Meklemburczyków i braci witalijskich.

Edmund Cieślak, Historia Gdańska. Do roku 1454, 1978, s. 434

Piraci straszą w Helu do dziś. Dwie najbardziej oblegane knajpy nazywają się Kapitan Morgan i Admirał Nelson. Natomiast wizerunków postaci z opaską na oku i hakiem zamiast ręki jest tu zatrzęsienie.
Przywódcą Braci Witalijskich był niejaki Klaus Störtebecker, zwany malowniczo Tęgopojem. Był rudy i brodaty. Nie wyglądał jak pirat z helskiego straganu. Pod koniec XIV wieku nie noszono kapeluszy i żabotów, tym bardziej pistoletów z zamkami skałkowymi. Klaus zapewne chodził w kapalinie na głowie, w kolczej zbroi, z mieczem u pasa i toporem w dłoni. Jego pirackie atrybuty nie różniły go znacząco od „zwykłego” średniowiecznego rycerza — rozbójnika.

NKJP: Dziennik Bałtycki, 2009

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: braciach witalijskich; bracia witalijscy; bracie witalijski; bracie witalijskim; braciom witalijskim; braci witalijskich; braćmi witalijskimi; brata witalijskiego; bratem witalijskim; bratu witalijskiemu; brat witalijski

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • zwierzę — A w chińskiej encyklopedii...
  • pilasterPilaster a pilastr
  • węgieł — Czy węgieł ma coś wspólnego z węglem?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book