blondwłosy

blondwłosy (np. aktor)

Definicja

blondwłosa osoba ma jasne włosy (mogą to być różne odcienie: od jasnobrązowych, przez żółte, aż do niemal białych — ale nie siwych)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Niby nie zakazano, ale w słownikach nieobecny Nie znaleźliśmy żadnej wypowiedzi wprost zakazującej używania przymiotnika blondwłosy

Pełna treść tego i 5318 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • blond; jasnowłosy; lnianowłosy; płowowłosy; żółtowłosy
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Trzeci etnokryminał Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. W romskiej osadzie na Sądecczyźnie znaleziono martwego chłopczyka o jasnej karnacji i włosach koloru pszenicy. Wkrótce policja odkrywa, że mieszka tam blondwłosa dziewczynka… Między Romami a ich sąsiadami od lat zbiera się na burzę. Teraz napięcie sięga zenitu. Anka Serafin na prośbę policji próbuje nawiązać kontakt z Romami. Mierzy się z murem milczenia i własnymi wyobrażeniami o roli antropologa.

tygodnikpowszechny.pl, 13.12.2021

Przed oczyma wyobraźni staje moje biurko, a na nim papiery, faktury, poważne gazety i jeszcze poważniejsze książki. Jestem święcie przekonany, że Ty reagujesz tak samo jak ja. No bo na przykład, gdy ujrzę blondwłosą piękność w futrze i na szpilkach, kiedy ta przechodząc obok mnie stuka obcasami o bruk i owiewa mnie ciepłem swego rozgrzanego ciała, od razu zastanawiam się na nowym formularzem podatkowym.

NKJP: CKM, 6, 1998

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: blondwłosa; blondwłosą; blondwłose; blondwłosego; blondwłosej; blondwłosemu; blondwłosi; blondwłosy; blondwłosych; blondwłosym; blondwłosymi formy zaprzeczone: nieblondwłosa; nieblondwłosą; nieblondwłose; nieblondwłosego; nieblondwłosej; nieblondwłosemu; nieblondwłosi; nieblondwłosy; nieblondwłosych; nieblondwłosym; nieblondwłosymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Ciekawostki

  • GmbH — Pochodzenie słowa GmbH
  • UMCS — Dlaczego Marii Curie-Skłodowskiej, a nie Marii Skłodowskiej-Curie
  • cienki Bolek — Uuu, cienki Bolek...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book