adwentowy

adwentowy (np. koncert)

Definicja

adwentowy to taki, który jest związany z adwentem

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zwyczaje adwentowe można podzielić na religijne i ludowe. Popularnym zwyczajem adwentowym są roraty — poranne msze. Wiele zwyczajów adwentowych obecnie zanikło, np. chodzenie po gwizdówce.
Wieniec adwentowy
To jeden z najbardziej znanych symboli adwentowych. Wieniec adwentowy przygotowuje się z gałązek drzew iglastych, głównie świerku. Cztery świece umieszczone na wieńcu zapala się w kolejne niedziele adwentu.

polki.pl, 4.11.2020

O, jakże mam Was już dosyć, kaznodzieje adwentowi, którzy całe ostrze swego słowa kierujecie przeciw ludowi Bożemu! O, jakże mam Was dosyć, gdy tej garstce zasiadającej w kościelnych ławkach wyrzucacie brak duchowego przygotowania. O, jakże mam Was dosyć, Was, pozbawionych niejednej troski doczesnej, uprawiających religijne pięknoduchostwo, które nie ma nic wspólnego z realiami życia. O, jakże mam Was dosyć, którzy nie rozumiecie, że człowiek przygotowuje nie tylko swą duszę, ale i swe ciało, i cztery kąty, i świat cały na przyjście Pana. O, jakże mam Was dosyć, którzyście zbawienie zamienili na katalog etyczny, czyniąc przyjście Pana nagrodą za przyzwoitość. O, jakże mam Was dosyć, którzy nie pozwalacie się cieszyć z bliskości, bo sami czujecie się daleko. O, jakże mam Was już dosyć!

A. Draguła, facebook.com, 20.12.2021

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: adwentowa; adwentową; adwentowe; adwentowego; adwentowej; adwentowemu; adwentowi; adwentowy; adwentowych; adwentowym; adwentowymi formy zaprzeczone: nieadwentowa; nieadwentową; nieadwentowe; nieadwentowego; nieadwentowej; nieadwentowemu; nieadwentowi; nieadwentowy; nieadwentowych; nieadwentowym; nieadwentowymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book