ablacja

1. ablacja (geografia)

Definicja

ablacja to wszystkie procesy, w wyniku których lodowiec traci masę (np. topnienie i spływ wód roztopowych, parowanie, zwiewanie śniegu przez wiatr); słowo specjalistyczne

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Procesy akumulacji są stosunkowo proste w porównaniu ze zróżnicowaniem procesów i czynników decydujących o ablacji. Ubywanie masy lodowca zachodzi w wyniku ablacji fizycznej i ablacji mechanicznej. Ablacja fizyczna zachodzi, gdy w procesie utraty masy następuje przejście fazowe ze stanu skupienia stałego w stan płynny lub gazowy. Pojęcie ablacji mechanicznej jest dosyć szerokie i obejmuje wszystkie inne przypadki utraty masy lodowca bez pośrednictwa przejścia fazowego lodu (Głazowski, 1988).

NKJP: Jacek Jania, Glacjologia. Nauka o lodowcach, 1993

2. ablacja (chirurgia)

Definicja

ablacja to zabieg kardiologiczny wykonywany w celu trwałego wyleczenia zaburzeń rytmu serca, polegający na zniszczeniu tego fragmentu tkanki serca, który jest podłożem występowania takich zaburzeń

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wojewódzki konsultant ds. kardiologii, dr Jerzy Kuźniar, uważa, że przyszłość w leczeniu arytmii należy do ablacji i powinno się ich wykonywać jak najwięcej.
Dotychczasowi pacjenci z Rzeszowa mieli od 15 do 80 lat. Ich pobyt w klinice ograniczał się do dwóch dni. Sam zabieg trwał od 2 do 4 godzin.

NKJP: Nowiny, 2006

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • zaprzysiąc — Jak odmieniać czasownik zaprzysiąc?
  • didżej — Odmiana: didżejów czy didżei?
  • koala — O rodzaju gramatycznym koali

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła