Tygrys

1. Tygrys (czołg)

Definicja

Tygrys to potoczna nazwa niemieckiego ciężkiego czołgu z okresu II wojny światowej, produkowanego w latach 1942–1944, mającego armatę kalibru 88 mm; w czasie wojny owiany złą sławą wśród wojsk strony przeciwnej, po wojnie symbol III Rzeszy utrwalony w dziesiątkach gier, filmów i książek

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Tygrysy i pantery w walce z ortografią Teoretycznie mogłoby być tak, jak podaje ortograficzny słownik PWN-u (dostęp 02.11.2020):

Pantera (typ czołgu) -erze, -erę
pantera (zwierzę; czołg typu Pantera)

Faktycznie jednak ani to rozróżnienie się w praktyce nie sprawdza, ani pisownia produktów marek w tekstach nie jest często zgodna z regułą forsowaną przez wydawnictwa poprawnościowe. Piszemy o tym wszystkim więcej w regule jaką literą (działalność ludzka): nazwy firm, marek oraz ich produktów, tu więc może skupmy się na naszych (czytaj: niemieckich) czołgach.
Nie zaskakuje to, że

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4888 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kultura popularna ugruntowała w świadomości swoich odbiorców obraz potężnych niemieckich ciężkich czołgów — Tygrysów — które rozbijają w proch amerykańskie Shermany czy sowieckie T-34 i prą niezwyciężone do przodu. Na szczęście to „do przodu” skończyło się klęską, a „niezniszczalność” Tygrysów była tylko częścią goebbelsowskiej propagandy.

polska-zbrojna.pl, 02.06.2018

2. Tygrys (rzeka)

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book