Putin

Putin (nazwisko)

Definicja

Putin to nazwisko rosyjskie, m.in. Władimir Putin (ur. 1952) — od roku 2000 dyktator Rosji (jako p.o. prezydenta, prezydent lub premier) i zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny m.in. za skrytobójcze morderstwa przeciwników politycznych w kraju i za granicą, zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego (298 ofiar) nad Ukrainą 17 lipca 2014 roku oraz zbrojne napaści na sąsiadujące kraje: Gruzję (w 2008 roku) i Ukrainę (w 2022 roku) i popełniane tam liczne zbrodnie wojenne (m.in. w Buczy i Mariupolu)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Żona Putina nazywa się... Zgodnie z zasadami słowotwórczymi i fleksyjnymi publikowanymi w słownikach ortograficznych (...)

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4625 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
  • 186. odmiana imion, nazwisk, rzeczowników (główne): nazwiska kobiet — ogólnie dostępna
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W czwartek wieczorem Ludmiła i Władimir Putinowie pojawili się razem na spektaklu baletowym na Kremlu. Po pierwszej części przedstawienia poinformowali o rozejściu się. — To była wspólna decyzja — stwierdził rosyjski przywódca. Żadne z nich nie sprecyzowało, czy są formalnie rozwiedzeni. Także rzecznik Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że tego nie wie, choć przyznał, że małżeństwo prezydenta Rosji się zakończyło.

pkik24.pl, 07.06.13

Zgodnie z zapowiedzią o godz. 18 przed Ambasadą Rosji w Warszawie na ul. Belwederskiej zebrało się kilkadziesiąt osób. Wiele z nich przyniosło ze sobą flagi Ukrainy, transparenty i tabliczki, m.in. „Ukraina to nie Rosja", „Stop russian agression", „Rosjo, jesteś wrzodem na dupie świata", „Putler won za Don" czy „Solidarnie z Ukrainą". Niektórzy przynieśli także transparenty w języku ukraińskim. Rzucała się w oczy karykatura Putina z wąsem Adolfa Hitlera.

warszawa.wyborcza.pl, 23.02.2022

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • wzdragać się — Co ma wspólnego wzdragać się ze wzdrygać się?
  • biegacz — Odmiana: biegaczy czy biegaczów?
  • rożen — Częsty błąd

Ciekawostki

  • przelewki — Pochodzenie
  • GPS — Pochodzenie nazwy GPS
  • BBC — Pochodzenie nazwy BBC

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book