OUN

OUN

Definicja

OUN to skrótowo Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów — powstała w 1929 roku konspiracyjna organizacja polityczno-wojskowa, której celem była walka z Polską, Rumunią i ZSRR w celu zbudowania na ziemiach uznawanych przez nią za ukraińskie niepodległego państwa (o ustroju quasi-faszystowskim), prowadząca działalność terrorystyczną, dywersyjną (głównie w II Rzeczypospolitej) oraz propagandowo-oświatową; w 1940 podzielona na dwie organizacje: OUN-B (banderowcy pod przywództwem Stepana Bandery) oraz OUN-M (melnykowcy pod przywództwem Andrija Melnyka)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W wypadku OUN szacunkowe dane na rok 1935 mówiły o 4,5–5 tys. osób. W przededniu wojny według źródeł ukraińskich miało ich być nawet 20 tys. Liczba ta wydaje się znacznie zawyżona, ponieważ członek OUN musiał być zaprzysiężony w bardzo złożonej procedurze. Czym innym była jednak liczba działaczy-aktywistów, a czym innym — współpracujących z nimi sympatyków. OUN miała bowiem bardzo duże poparcie, liczone w dziesiątkach tysięcy osób.

Lucyna Kulińska, Terroryzm w II RP — Ukraińska Wojskowa Organizacja i Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, [w:] Bezpieczeństwo. Teoria i praktyka, numer 2 (XXIII), kwiecień–czerwiec, Kraków

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • sanie — Odmiana: saniami czy sańmi
  • kondom — Odmiana: kondoma czy kondomu, kondona czy kondonu
  • popatrzećPopatrzyła czy popatrzyła się

Ciekawostki

  • schody — Jeden schód?
  • atlas — Pochodzenie słowa atlas
  • parawan — O formie parawana

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book