Fort Knox

Fort Knox (w USA)

Definicja

Fort Knox to baza wojskowa w stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych, słynna z tego, że przechowuje się w niej zasoby złota

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Większość złota zmagazynowana jest w bankowych skarbcach, tworząc rezerwy państwowe, lub w sejfach, szczególnie krajów Dalekiego Wschodu. W słynnym Fort Knox znajduje się skarb Stanów Zjednoczonych — około 8000 ton złota. Rezerwy NBP szacuje się na 100 ton. Bardzo dużo kryje się w komputerach, telefonach komórkowych i innych gadżetach codziennego użytku, ponieważ złoto jest znakomitym, niekorodującym przewodnikiem prądu.

NKJP: Gazeta Ubezpieczeniowa, 2009

Sztabki złota to taki nasz as w rękawie. Coś, co się jednoznacznie dobrze kojarzy z zamożnością i pewnością. Jest w trudnych czasach kołem ratunkowym, które warto mieć pod ręką, lub znakomitym, cennym i niebanalnym upominkiem.
Tak, rzeczywiście, sztabki złota w Forcie Knox bardzo dobrze się kojarzą!
— Sztabka złota robi dobre wrażenie. To ciężki metal, niby to wiemy z fizyki, jednak jak się weźmie w dłoń taką sztabkę, to się wyraźnie czuje, że to nie byle co, wyobraźnia zaczyna działać... Zupełnie inaczej odczuwa się plik banknotów.

NKJP: Gazeta Ubezpieczeniowa, 2009

Ciekawostki
A Fort Trump? W 2018 roku prezydent Andrzej Duda zachęcał sojuszników do ustanowienia w Polsce silnej bazy wojsk amerykańskich, która
Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj męskorzeczowy; nieodmienny
rzadziej odmienny

formy w tabelce: 

formy: Forcie Knox; Fortem Knox; Fort Knox; Fortowi Knox; Fortu Knox

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book