Farer

Farer (osoba)

Wariant
  • (rzadziej) Farerczyk
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Krystyna przed kilku laty wyszła za mąż za Farera i wygląda na to, że zostanie tu na stałe. Narzeka na pogodę, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy całymi dniami wyją wichry, snują się mgły albo zacina mokry, szybko topniejący śnieg. Zazdrości miejscowym, którzy wykazują żelazną odporność na kaprysy aury. Któregoś dnia, okutani w sztormiaki i puchowe kurtki, przyglądamy się, jak kilkuletnie szkraby uganiają się w cienkich koszulkach po mokrej trawie. Pilnuje ich tatuś w białym T-shircie. Innym razem zastanawiam się, ile minut wytrzymałbym w zimnym strumieniu przy temperaturze powietrza około sześciu stopni. Chyba mniej niż ten zuch, na oko dwunastolatek, po pas w wodzie, zajęty naprawianiem jakiejś drewnianej balii.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1997

Gdy mgły w końcu się rozwieją, a temperatura w maju sięgnie 11 stopni, Wyspy potrafią być urocze w swej dzikiej i surowej przyrodzie, choć wegetacja jest tutaj skromniutka. Dobrze rośnie tylko trawa, po której biega ponad 80 tys. owiec. Kiedyś mówiło się o nich, że są złotem Farerów. Te czasy należą jednak do przeszłości, podobnie jak do przeszłości należy niczym niekontrolowany połów ryb, jedyne prawdziwe źródło dochodu wyspiarzy.

NKJP: Polityka, 2001

Farerzy to wyjątkowy naród, który kocha sport, a przede wszystkim piłkę nożną. Tamtejsi kadrowicze grę dla swojego państwa traktują jako wielką dumę i dodatek do tego, co robią na co dzień. Większość z nich pracuje na pełen etat. Są m.in. elektrykami czy stolarzami. Mimo to na malutkim archipelagu jest ekstraklasa, druga, trzecia liga i w sumie ponad 20 klubów piłkarskich. — Na Wyspach Owczych w każdej wsi, każdej miejscowości może nie być kościoła, ale boisko piłkarskie musi być.

przegladsportowy.onet.pl, 7.09.2023

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy alfabetycznie: Farer; Farera; Farerach; Farerami; Farerczycy; Farerczyk; Farerczyka; Farerczykach; Farerczykami; Farerczyki; Farerczykiem; Farerczykom | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • na pohybel — A skąd pohybel?
  • HTTP — Pochodzenie słowa HTTP
  • event — Dawniej, panie, to dopiero były ewenta!

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book