Donbas

Donbas (region)

Definicja

Donbas to silnie uprzemysłowiony region we wschodniej Ukrainie, nad Dońcem; głównym miastem Donbasu jest Donieck

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Wahania pisowni Obca struktura słowotwórcza i rosyjska pisownia
Który przyimek? W polskim uzusie kulturalnym dominuje składnia

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4623 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zwolennicy Janukowycza, górnicy z Donbasu, zajęli plac obok dworca kolejowego. Przyjechało ich kilkadziesiąt tysięcy, ale raczej trzydzieści niż pięćdziesiąt. Dołączyli do nich komuniści Natalii Witrenko. Zbudowali trybunę, śpiewali pieśni rewolucyjne i wymachiwali niebieskimi flagami. Pomarańczowi wyjaśniali im różnicę: — My przychodzimy na Majdan z własnej woli, a was przywożą. Wieczorem pociągi odjechały. W mieście zostały przerzedzone grupy niebieskich. — Ludzie chcą w spokoju pracować i uczyć się — wyjaśnia Anatolij, jeden z tych, którzy pozostali. Dla niego Juszczenko to faszysta. Odbierze Ukraińcom cerkwie i wiarę prawosławną, zabroni mówić po rosyjsku.

NKJP: Polityka, 2004

Chodzi o przejęcie kontroli nad dwiema trzecimi obwodów donieckiego i ługańskiego, które pozostają pod kontrolą Kijowa. Taki cel zadeklarował Putin, choć zastrzegł, że interwencja wojsk rosyjskich „nie musi nastąpić natychmiast”. W mediach społecznościowych jest jednak wiele filmów pokazujących duże ilości ciężkiego sprzętu wojskowego rozlokowanego w prowincjach graniczących z Donbasem.

rp.pl, 23.02.2022

Na Donbas Kreml zaczął wysyłać kadrowych oficerów służb specjalnych. Klasycznym przykładem jest wspomniany Słowiańsk, zajęty przez oddział Igora Striełkowa, który wcześniej uczestniczył w aneksji Krymu. Jeszcze do początku 2014 roku był on kadrowym oficerem Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Przeszedł na emeryturę i pojechał na Krym. Ukraińcy nie znaleźli tam nikogo, kto zająłby się zaprowadzeniem porządku, kogoś takiego jak Ihor Kołomojski, który zadbał o stabilizację w Dniepropetrowsku. W Doniecku próbowali z Serhijem Tarutą, skądinąd byłym właścicielem Stoczni Gdańskiej, ale okazał się on za słaby. Kiedy w sierpniu 2014 roku Ukraińcy na tyle odbudowali armię, że niemal udało im się otoczyć Donieck i Ługańsk, wkroczyły regularne kolumny pancerne rosyjskiej armii i doprowadziły linię frontu do tej, którą mamy teraz.

krytykapolityczna.pl, 3.07.2020

Ciekawostki
Pochodzenie nazwy Nazwa Donbas powstała w wyniku nazewniczej

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1494 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • dziesiątkiDziesiątek czy dziesiątków (i o składni)
  • po mojemu — Poprawne użycie
  • DJ — Częsty błąd

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book