łuszczka

1. łuszczka (choroba)

Definicja

łuszczka to przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki, objawiające się powiększającym się naciekiem zapalnym z unaczynieniem (liczne wrastające naczynia krwionośne), nieleczone prowadzi do ślepoty (choć zwykle leczenie tylko osłabia postęp choroby lub go zatrzymuje)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pewnego dnia ojciec nakrywał słomą dach. Gdy złaził z tego dachu, coś go zaczęło kłuć w oku, potem bolało coraz bardziej, jakby miał jęczmień na nim. Ale to była łuszczka. Kiedy ta łuszczka zaczęła zachodzić na źrenicę, dopiero wtedy się zebrał tato i poszedł do takiej zamawiaczki, co to tę łuszczkę umiała zamawiać. Ta popatrzyła, ale jak ujrzała, że ta łuszczka jest już na źrenicy, to gada: Teraz dopiero przychodzisz? Rychło w czas do pokuty, jak już śmierć stoi u dupy. I nie chciała nawet nic robić. Ale ojciec zaczął ją prosić i molestować (...)

Adam Gancarz, W lesie urodzony. Pamiętnik, 1977, s. 200

Ciekawostki
Łuszczka w wielu znaczeniach W Dobrym słowniku podajemy trzy podstawowe znaczenia łuszczki, w których wyrazu tego używa się współcześnie. Strukturalnie jednak łuszczka to

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1513 pozostałych ciekawostek.
zamów

2. łuszczka (fornir)

Definicja

łuszczka to cienka warstwa drewna skrawana obwodowo z kłody na obrabiarce, służąca do wyrobu sklejki i innych warstwowo klejonych tworzyw drzewnych

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pierwszym etapem pozyskania łuszczki jest obróbka hydrotermiczna kłód. Drewno umieszczane jest w specjalnych dołach parzelnianych, gdzie w zależności od grubości jest poddawane kilkudziesięciogodzinnemu procesowi parzenia w temperaturze 70 stopni. Dzięki temu procesowi drewno staje się bardziej plastyczne i podatne na skrawanie. Następnie tak zaparzone kłody są cięte na wyrzynki odpowiedniej długości i poddawane procesowi korowania.

bester-sklejki.com, dostęp 02.09.2018

 2.1. łuszczka (skrzynka)

Definicja

łuszczkami nazywa się też czasem drewniane skrzynki na owoce zrobione z takiego forniru

3. łuszczka (botanika)

Definicja

łuszczki to (zwykle dwa) drobne listki znajdujące się w okwiecie traw, pełniące ważną funkcję w czasie pylenia się traw (ułatwiają wydostanie się pyłku na zewnątrz kwiatu)

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • krawat — Odmiana: krawata czy krawatu?
  • część — Poprawna składnia rzeczownika część
  • chłopak — Odmiana: chłopacy czy chłopaki? I grali czy grały?

Ciekawostki

  • rock and roll — To ci przepowiednia
  • rz — Skąd taki zapis
  • CRM — Pochodzenie słowa CRM

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book