(1) Już wokół nich krążyły komary i to ich dzwonienie przypominało Helenie, że potem zapadnie przejmująca letnia cisza, w której żyć będą tylko natrętne głosy komarów. (NKJP: Tadeusz Konwicki, Bohiń, 1987)
(2) Leżał tam puchaty beżowy koc i to chyba przesądziło sprawę. (NKJP: Danuta Błaszak, Karuzela ku słońcu, 2003)
(3) Zabrali mu i to, co kupił wczoraj.W (1) i jest spójnikiem, a to tworzy związek składniowy to dzwonienie jako zaimek przymiotny. W (2) i jest spójnikiem, a to tworzy związek składniowy to przesądziło jako zaimek rzeczowny. W (3) i to partykuła równoważna również, a to tworzy związek składniowy zabrali to jako zaimek rzeczowny w bierniku.
(4) Kilkakrotne opracowanie tego samego wątku powieściowego ma precedensy, i to wśród największych nazwisk literatury światowej. (NKJP: Zofia Kossak, Błogosławiona wina, 1953)
(5) Bo garnizonów król Belfons trzyma u was góra z dziesięć tysięcy chłopa, i to z flotą licząc. (NKJP: Artur Baniewicz, Smoczy pazur, 2003)
(6) Najmłodszy już nie jesteś, ale ręczę ci, że zanim dobrze siwieć zaczniesz, zarobisz u nas na kamienicę w mieście, i to bliżej rynku niż wałów, dworek na wsi i czesne w najlepszych szkołach dla potomków, choćbyś ich namachał jak królik. (NKJP: Artur Baniewicz, Pogrzeb czarownicy, 2003)
To tylko próbka tego, do czego mają dostęp
posiadacze abonamentu Pro.