SI Co z przecinkiem, jeśli zaczynamy od co?
O przecinku w a co jeśli, w pełnym dostępie dla każdego

Tagi: a co jeśli interpunkcja co jeśli przecinek
Piszemy w różnych artykułach o różnych połączeniach tego czy innego spójnika albo tej czy innej partykuły ze spójnikiem jeśli (np. w A jednak bez przecinka?). A co, jeśli przed jeśli będzie co? Zapis tego zdania jest odpowiedzią. Mamy tu do czynienia ze skrótem składniowym. W gruncie rzeczy jest to zdanie: A co (się wydarzy / będzie), jeśli…
(1) — No dobra, a co, jeśli idziesz złym tropem? Kotek może skończyć na dnie rzeki! (NKJP: Joanna Szymczyk, Ewa i złoty kot, 2004)
(2) Patrzyłam na wiosła przyczepione do burt łódki. Wystarczy je wziąć i skierować łódkę ku brzegowi. Ale to taki wysiłek. A co, jeśli nie spodoba mi się na brzegu? Tu tak spokojnie. (NKJP: Ewa Siarkiewicz, Kuźnia na rozdrożu, 2008)
Nawet gdyby zdanie było jeszcze bardziej skrócone, do samego początkowego co, przecinek zalecamy stawiać, jak to czytamy poniżej:
(3) Co, jeśli ja nieświadomie stałem się ofiarą psychomemicznego Mad Drivera…?
Heurystyczne piękno podobnych teorii polega na ich fraktalowej strukturze: każde zaprzeczenie stanowi tu zarazem fundament dla nieskończonego szeregu dalszych podejrzeń. (NKJP: J. Dukaj, Czarne oceany, 2001)

To tylko próbka tego, do czego mają dostęp
posiadacze abonamentu Pro.

Zyskaj dostęp do wszystkich 185 artykułów Słownika interpunkyjnego.
sprawdź
newsy, porady + e-book