Na początek podajemy podstawowe, można by rzec: oczywiste, zastosowanie wersalików. Z jednej strony przecież każdemu jest wiadome, że zdanie zaczynamy od wielkiej litery, że nazwę własną zapisujemy od wielkiej litery i że skrótowce zapisujemy wielkimi literami. Z drugiej strony jednak reguł językowych mających w nagłówku „JAKĄ LITERĄ” mamy w Dobrym słowniku ponad siedemdziesiąt. I to do nich odsyłamy po szczegóły
A w dalszej części tej reguły zajmiemy się innymi zastosowaniami wersalików — zwłaszcza takimi, gdy całe słowo lub cały tekst z jakichś powodów zapisywany jest wielkimi literami.
Wersalików używa się
W wielu formularzach wypełnianych ręcznie zaleca się lub nakazuje stosowanie wielkich liter, po to żeby zwiększyć czytelność odręcznego pisma.
W pracach językoznawczych wersalików używa się
W encyklopediach, leksykonach, także w dawniejszych słownikach wyrazy
Stosowanie wersalików jest
W tekstach
Uwaga 1. Nie powinno się zapisywać zbyt długich fragmentów tekstów wersalikami, ponieważ taki tekst trudno się czyta. Czytelność tekstu zapisanego wersalikami maleje wraz z jego długością.
Uwaga 2. Przyjmuje się, że zapis w Internecie (na forach, w komentarzach do wpisów blogowych itp.) słów wersalikami oznacza krzyk. Takie zapisy świadczą zatem o braku szacunku do czytających i łamią netykietę.
Uwaga 3. Generalnie, jeśli już zapisuje się jakiś tekst wersalikami,
Pełna treść tej i 428 pozostałych reguł dostępna w abonamencie.