Zapisywanie liczb (liczebników) — wybór: cyfry czy słowa — nie podlega żadnym ścisłym regułom. Poniższe informacje, z drobnymi wyjątkami, mają raczej charakter zaleceń edytorskich. Wiele zależy przede wszystkim od rodzaju tekstu (beletrystyczny — niebeletrystyczny) i intencji autora.
Przyjmuje się, że w beletrystyce (zwłaszcza w dialogach) liczby, w tym daty, powinno zapisywać się słownie. Zobaczmy:
(1) Arnold Ramsey urodził się w tysiąc dziewięćset czterdziestym dziewiątym — zaczęła. — Maturę zdał w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym siódmym, a potem studiował na Berkeley aż do otrzymania doktoratu w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym czwartym.
(2) Został pochowany dwudziestego ósmego lipca tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku w niszy numer tysiąc sześćset osiemdziesiąt dwa, sektor pierwszy, kwatera trzecia na Cementiri de l’Est. W tej samej niszy położonej na szóstym poziomie między rokiem tysiąc osiemset siedemdziesiątym szóstym a tysiąc dziewięćset dwudziestym czwartym pochowano jeszcze pięć osób: dwoje dzieci i troje dorosłych.
Jeśli jednak
W tekstach niebeletrystycznych (prasa, literatura fachowa) można przyjmować różne zasady zapisu liczb.
Pierwszy polega na tym, że
W tekstach niebeletrystycznych istnieją jednak wyjątki od zapisu słownego (nawet wtedy, gdy przyjęto np. zapisywać słownie wszystkie liczby do dziewięćdziesięciu dziewięciu włącznie):
W związku z powyższym wyliczeniem należy zauważyć, że mogą zdarzyć się zdania, w których zastosuje się zapis mieszany, np. cyfrowy z powyżej wymienionych względów i słowny (ze względu na przykład na małą liczbę słów potrzebną do wyrażenia jakiejś dużej liczby lub na chęć uniknięcia zapisu ułamka zwykłego), por.
Pełna treść tej i 431 pozostałych reguł dostępna w abonamencie.