ultrafiolet

ultrafiolet

Definicja

ultrafiolet to promieniowanie elektromagnetyczne niewidzialne dla człowieka (długość fal jest krótsza niż promieniowania widzialnego i dłuższa niż promieniowania rentgenowskiego), emitowane m.in. przez Słońce (w części pochłaniane przez atmosferę ziemską); ultrafiolet wykorzystuje się m.in. w lampach jarzeniowych, w lampach kwarcowych (w solariach), do sterylizacji urządzeń medycznych, do badania autentyczności banknotów (znaczniki fluorescencyjne); dzieli się go umownie na podzakresy w zależności od potrzeb i zastosowań, ze względu na skutki działania na organizmy żywe wyróżnia się: UV-C, UV-B i UV-A

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wprawdzie to promieniowanie, padając na siatkówkę naszego oka, nie wywołuje wrażeń optycznych, jednakże jego działanie jest wyraźne. Dlatego, przebywając w górach, przy silnym nasłonecznieniu powinniśmy stosować ciemne okulary nieprzepuszczające ultrafioletu. Zwykłe okulary szklane również chronią oczy, bowiem szkło jest przeźroczyste dla promieni widzialnych, ale prawie w całości absorbuje promienie ultrafioletowe.

ilf.fizyka.pw.edu.pl, 2016

Ponieważ promieniowanie UV z zakresu długości fal poniżej 200 nm jest praktycznie w 100 procentach pochłaniane przez cząsteczki tlenu znajdujące się w powietrzu, zakres ten nazywa się również ultrafioletem próżniowym, gdyż tylko tam może się ono naturalnie rozchodzić. W laboratoriach naukowych ultrafiolet emitowany i przesyłany jest w specjalnych komorach wypełnionych azotem. Absorpcja ultrafioletu w atmosferze ziemskiej jest również powodem, dla którego obserwacje astronomiczne w zakresie ultrafioletu prowadzone są jedynie za pomocą teleskopów umieszczonych w kosmosie (powyżej ziemskiej atmosfery).

kopernik.org.pl, 2016

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • nieprzymuszenie — A dawniej
  • Weda — Dosłowne znaczenie słowa weda
  • Heimwehra — Od jakiej litery... Czyli co słowniki wiedzą lepiej

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book