pawijski

pawijski

Definicja

pawijskie jest to, co dotyczy Pawii lub jej mieszkańców bądź jest uważane za charakterystyczne dla nich

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Przymiotnik od Pawia Żaden przymiotnik od nazwy Pawia nie jest w powszechnym użyciu. Wariantów można stworzyć kilka, wzorując się też na innych nazwach zakończonych na -wia.
Zacznijmy od

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 3394 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Na rzecz wykonania portalu czerwińskiego przez ucznia Wiligelma miały wskazywać ponadto podobieństwa do rzeźb zdobiących kościoły pawijskie. Należy przy tym zwrócić uwagę, że dzieła Wiligelma i jego warsztatu należą do innego kręgu północnowłoskiej rzeźby romańskiej. Tymczasem dekoracje kościołów pawijskich (takich jak S. Michele, S. Pietro in Ciel d’Oro, S. Giovanni in Borgo), powstałe prawdopodobnie w latach 1090–1130, należą do tzw. corrente comasco-pavese („kręgu lombardzkiego”) (il. 38). Co więcej, w zasadzie nie dochodziło na terenie Włoch północnych do łączenia w jednym dziele elementów charakterystycznych dla obu tych „kręgów” artystycznych. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że sztuka pawijska oraz dzieła Wiligelma stanowią skrajne bieguny, pomiędzy którymi rozwijała się północnowłoska rzeźba romańska. Dlatego wydaje się, że porównania z rzeźbą pawijską nie mają większego znaczenia w argumentacji na rzecz związków portalu czerwińskiego z rzeźbiarzami z kręgu Wiligelma.

Rafał Quirini-Popławski, Rzeźba przedromańska i romańska w Polsce wobec sztuki włoskiej, 2006, s. 99

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy: niepawijscy; niepawijska; niepawijską; niepawijski; niepawijskich; niepawijskie; niepawijskiego; niepawijskiej; niepawijskiemu; niepawijskim; niepawijskimi; pawijscy | pokaż wszystkie formy

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • tj. — Przecinek przed i po tj.
  • camembert — Wymowa w odmianie
  • takiż — Uwaga na błędne użycie takiż

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła