mieć za uszami

mieć za uszami

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • nie być bez winy; przeskrobać
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Wygrałem, bo jako jedyny miałem odwagę rozmawiać z ludźmi. Inni kandydaci bali się spotykać z wyborcami. Ktoś przecież może wtedy zadać niewygodne pytanie, a kilku kandydatów miało co nieco za uszami — mówi Krzysztof Chaciński. Na wzór byłego premiera wynajął autokar i zaczął nim jeździć po Radzyminie oraz okolicznych miejscowościach.

Szymon Krawiec, Wprost, 17 maja 2015, s. 49

Mam swoje za uszami w sprawie mody w PRL, jestem w gronie wyznawczyń Barbary Hoff, a — przyznaję, choć może nie powinnam — szmizjerka była dla mnie zagadką. Od lat lubię to wywodzące się z francuskiego „chemisier” słowo, ale nigdy nie pochyliłam się nad fasonem. A to po prostu: „Skrzyżowanie bluzki koszulowej z sukienką. Czyli przedłużona bluzka koszulowa. Przedłużona do takiej długości, jaka jest aktualna”. Tak pisała Barbara Hoff w 1994 roku, dodając, że to sukienka, która w latach 50. była awangardowa i nigdy nie wyszła z mody.

wysokieobcasy.pl, 21.08.2020

Gramatyka

frazem czasownikowy aspekt niedokonany

formy alfabetycznie: macie za uszami; mająca za uszami; mającą za uszami; mającego za uszami; mającej za uszami; mającemu za uszami; mające za uszami; mających za uszami; mającymi za uszami; mającym za uszami; mający za uszami; mając za uszami | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • wątpia — Odmiana: wątpiów czy wątpi
  • odrzec — O formach czasu przyszłego i nietypowym odrzecze
  • radio — Odmiana: słucham dwóch...

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book