krzyżowy

droga krzyżowa

Definicja

droga krzyżowa to w Kościele katolickim: nabożeństwo nawiązujące do męki Jezusa (jego przejścia od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty), rozważanej na czternastu symbolicznych stacjach, dziewięć z nich ma swą podstawę w ewangelicznych opisach męki Pańskiej (są to: pierwsza — skazanie na śmierć, druga — podjęcie krzyża, piąta — pomoc Szymona Cyrenejczyka, ósma — rozmowa z niewiastami, ostatnie cztery — odarcie z szat, ukrzyżowanie, śmierć, zdjęcie z krzyża; pozostałe stacje to: czwarta — spotkanie z matką, szósta — spotkanie z Weroniką, trzecia, siódma i dziewiąta — trzykrotny upadek Jezusa); droga krzyżowa jest przede wszystkim nabożeństwem wielkopostnym, ale bywa też odprawiana w inne dni w ciągu roku (zwłaszcza w piątki)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W najbliższy piątek ulicami Rzeszowa od pl. Śreniawitów do bazyliki ojców bernardynów przejdą wierni w nabożeństwie drogi krzyżowej. Początek o godz. 18. (...) Rozważania drogi krzyżowej przygotowała s. Eliza Włodyka, michalitka pracująca w Głogowie Małopolskim. Jej rozważania nawiązują do przeżywanego obecnie w Kościele Roku Życia Konsekrowanego. Na zakończenie zostanie odprawiona msza św., którą odprawi bp. Edward Białogłowski.

rzeszow.gazeta.pl, 18.02.15

Każdego piątku odprawiana jest w Jerozolimie wspólna, międzynarodowa droga krzyżowa. My odbyliśmy ją we wtorek. Poszczególnym stacjom przewodniczyli nasi świeccy pielgrzymi. Było to dla nich niewątpliwie wielkim przeżyciem, przecież kroczymy szlakiem drogi krzyżowej samego Pana Jezusa, który bynajmniej nie przypomina naszej barwnej drogi krzyżowej z Góry Św. Anny czy Kalwarii Zebrzydowskiej. (...) Podczas naszej drogi krzyżowej spostrzegłem, jak mały chłopiec arabski przedrzeźniał nasz śpiew „Któryś za nas cierpiał rany”, niemiłosiernie wykrzywiając usta. Ale my staraliśmy się odprawić drogę krzyżową w skupieniu, przechodząc spokojnie od jednej stacji do drugiej, rozważając to, co działo się na tej pierwszej drodze krzyżowej Jezusa.

Alojzy Sitek, trzejtowarzysze.pl, 2014

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • ani się śni — Składnia: ani mi się śni pisać + ...
  • Bawarczycy — Ortografia: dlaczego Bawarczyków (piłkarzy) pisać od wielkiej litery?
  • przyrzec — Odmiana: formy czasu przyszłego i rozkaźnik

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

zapisz się na newsletter