dart

dart (gra)

Definicja

dart to gra polegająca na rzucaniu lotkami do okrągłej tarczy zawieszonej na ścianie, będąca zarówno profesjonalnym sportem, jak i rozrywką popularną w pubach wielu krajów; w standaryzowanej wersji tarcza do darta podzielona jest na dwadzieścia trójkątnych, różnie punktowanych pól, wychodzących ze środka tarczy, dodatkowo trafienie we fragment pierścienia zewnętrznego przechodzącego przez dane pole zwiększa liczbę punktów razy dwa, a trafienie we fragment pierścienia wewnętrznego — razy trzy, dwaj gracze oddają na przemian po trzy rzuty z odległości ok. 2,5 metra, wygrywa ten, kto pierwszy zejdzie z 301 lub 501 początkowych punktów do 0 (zdobywane punkty się odejmuje)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Lista rzeczy, które dopuszczam do przewozu moim samochodem, obejmuje lotki do gry w darta, pistolety, kije bejsbolowe, maczugi, kuchenki turystyczne oraz instrumenty muzyczne. Niczego z tej listy nie wniesiecie na pokład samolotu.

Jeremy Clarkson, Moje lata w Top Gear, przekład Michał Strąkow, 2012

Krzysztof Ratajski przegrał w ćwierćfinale MŚ w darcie. Polak znowu dostarczył nam wielkich emocji, jednak tym razem musiał uznać wyższość rywala. Do dalszej fazy turnieju awansował Anglik Stephen Bunting, który pokonał naszego rodaka 5:3.

przegladsportowy.pl, 01.01.2021

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book