Zaolzie

Zaolzie (region)

Definicja

Zaolzie to używana w Polsce nazwa dla tej części Księstwa Cieszyńskiego, która według lokalnego porozumienia z 1918 roku (chodziło o nowe granice po upadku monarchii austro-węgierskiej) miała należeć do Polski, a w 1920 roku została przez mocarstwa (konferencja w Spa) przyznana Czechosłowacji (dziś Czechy); potocznie przez Zaolzie rozumie się często całą część Śląska Cieszyńskiego, która w 1920 roku znalazła się w granicach Czechosłowacji

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
U progu II wojny światowej Polska wykorzystała sytuację międzynarodową i wkroczyła do Zaolzia. Jako że Zachód wcześniej nie zareagował na zakusy terytorialne nazistowskich Niemiec, dla Polski wydawał się to dogodny moment na odebranie terenów, na których mieszkali Polacy. 21 września 1938 Rząd RP wystosował wobec Czechosłowacji ultimatum zawierające żądanie oddania części Zaolzia, a 2 października 1938 wojska polskie wkroczyły do Czechosłowacji.
— Rząd polski postąpił bardzo niezręcznie — w złym towarzystwie i złym momencie — zaznaczał historyk Józef Krzyk w audycji Artura Wolskiego „Naukowy zawrót głowy”. — Czesi, nie mając już pewności, czy ich państwo w ogóle przetrwa, przyjęli polskie ultimatum i zgodzili się na oddanie Zaolzia.

polskieradio.pl, 21.09.14

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • ewidentny — Poprawne użycie
  • deszcz — Odmiana: deszczów czy deszczy?
  • b.a. — Użycie skrótu b.a.

Ciekawostki

  • wykorzystać — Nie wykorzystuj
  • szrot — Pochodzenie wyrazu szrot
  • RAI — Pochodzenie słowa RAI

Mogą Cię zainteresować również hasła