Watykan

Watykan (państwo)

Definicja

Watykan to bardzo małe państwo wydzielone w zachodniej części Rzymu, którego władcą jest papież, mieszczące centralne instytucje Kościoła Katolickiego

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Błędna wymowa
Czy na Watykanie to poprawna forma? Oczywiście, że nie jest to najprostsza sprawa. Zależy to bowiem od znaczenia, a właściwie od dominanty znaczeniowej albo potencjalnej części znaczenia obecnej w danej wypowiedzi. Skomplikowane? Już wyjaśniamy.

Zacznijmy od tego, że Watykan — jako minipaństwo w obrębie Republiki Włoskiej — w obecnych granicach jest państwem stosunkowo młodym, więc to w Watykanie jest formą nową i to może o nią powinno się pytać w tytule tej porady. Jednak

Pełna treść tego i 5325 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W wydanym oświadczeniu dyrektor biura prasowego Watykanu, Matteo Bronu napisał, że „przyjmując zaproszenie władz cywilnych i kościelnych (Węgier), Jego Świątobliwość papież Franciszek odbędzie podróż apostolską na Węgry, między 28 a 30 kwietnia, odwiedzi miasto Budapeszt”.

rp.pl, 27.03.2023

O kardynałach świat pozakościelny przypomina sobie z dwóch okazji: gdy papież ogłasza nowych i kiedy gromadzą się na Watykanie, by wybrać spośród siebie nowego Biskupa Rzymu. Nie ma w Kościele wyższej rangi duchownej niż biskup. Katolicyzm ukształtował jednak wyjątkowy system zarządzania sprawami tej największej religii światowej. Choć w biskupstwie wszyscy są równi, niektórzy mają zadania specjalne.

NKJP: Polityka, 2001

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy: Watykan; Watykanem; Watykanie; Watykanowi; Watykanu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book