Niemiecka Republika Demokratyczna

Niemiecka Republika Demokratyczna (kraj)

Definicja

Niemiecka Republika Demokratyczna to państwo istniejące w latach 1949–1990, powstałe po okupacji Niemiec po II wojnie światowej w wyniku pogarszania się stosunków między ZSRR a Francją, Wielką Brytanią i USA i podzielenia kraju na dwa państwa; rządy w Niemieckiej Republice Demokratycznej sprawowała komunistyczna Socjalistyczna Partia Jedności i jej satelici, która w 1961 roku odgrodziła Berlin Zachodni tzw. murem berlińskim (aby zapobiec ucieczkom do RFN); rok 1989 przynosi powstanie partii opozycyjnych, falę protestów, obalenie muru berlińskiego, obrady okrągłego stołu, a rok 1990 zjednoczenie Niemiec (pięć landów byłej już NRD przystępuje do RFN)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zwickau leży na terenie byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej — demokratycznej oczywiście tylko z nazwy, bo żadnej demokracji tam nie było. Była tam za to — ulokowana na obrzeżach tego pięknego, starego miasteczka — nikomu niepotrzebna fabryka, w której produkowano trabanty.

Jeremy Clarkson, Moje lata w Top Gear, przekład Michał Strąkow, 2012

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

formy alfabetycznie: Niemiecka Republika Demokratyczna; Niemiecką Republiką Demokratyczną; Niemiecką Republikę Demokratyczną; Niemiecka Republiko Demokratyczna; Niemieckiej Republice Demokratycznej; Niemieckiej Republiki Demokratycznej

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • ukłuć — O dawnej odmianie
  • ł — Niezwykła historia polskiego ł
  • marchewka — Mit o marchewce będącej owocem

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book