Ktoś 30.11 (czytaj: trzydziestego listopada) może powiedzieć, że to trzydziesty listopad... w jego życiu, jeśli ma 30 lat. Ale już kolejnego dnia musi przeczytać datę 01.12 prawidłowo:
Rzadko zdarza nam się całą datę zapisywać słownie, ale już nierzadko zdarza się nam datę dyktować. I tu najczęściej mówimy
Zacznijmy od samych cyfr, i to cyfr arabskich (notabene wymyślonych przez Hindusów).
a) Kolejność:
Gdy używamy cyfr rzymskich do zapisu miesiąca, wtedy
Zobacz regułę sposób zapisu (czas): daty — jak zapisywać przedziały dat i nazwy dekad.
Niepoprawne są zapisy w rodzaju !rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy 11-go listopada. Nie dołączamy żadnych końcówek fleksyjnych do liczb ani w datach, ani nigdzie indziej. Zob. regułę sposób zapisu (liczby): końcówka po liczebnikach porządkowych zapisanych liczbowo (np. 5-ty).
Najbardziej typowym zapisem daty jest 30.11.2012 lub 30 XI 2012 (o innych możliwościach pisaliśmy powyżej). W różnych komputerowych systemach możemy spotkać się jednak z
O jej zapisie można przeczytać w regule użycie znaków: znak zapytania (pytajnik)
O jej zapisie można przeczytać w regule sposób zapisu (symbole): gwiazdka, asterysk (*).
Między datą a resztą zdania generalnie nie stawiamy przecinka. Częsty błąd to zapisy w rodzaju: 15 lipca 1987 roku, Jan Paweł II wydał… Przecinek jest tu zbędny, por. regułę interpunkcja: przecinki a wyrażenia otwierające zdanie (w tym okoliczniki inicjalne).
Między datą a nazwą dnia
Więcej na temat można znaleźć w artykułach Słownika interpunkcyjnego, np. Niedzielna interpunkcja.
Pełna treść tej i 427 pozostałych reguł dostępna w abonamencie.