obwiednia

obwiednia

Definicja

obwiednia to w matematyce: krzywa, która w każdym swoim punkcie jest styczna do jakiejś krzywej z danej rodziny krzywych, wyznaczana z użyciem pochodnej funkcji; istnienie obwiedni wykorzystuje się (czasem w mniej ścisłym sensie) m.in. w programach graficznych, w układach elektronicznych (np. obwiednia dźwięku jako linia „podążająca” za szczytami wykresu czasowego, informująca o zmianach głośności sygnału, przydatna do wyznaczania początków nut i faz dźwięku)

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Na początek: co to w ogóle jest? Obwiednia obciążeń jest wykresem współczynnika obciążeń dopuszczalnych, w zależności od prędkości lotu. Mówi więc, jak bardzo można obciążyć samolot przy danej prędkości.
Po co w ogóle konstruktorzy wymyślili coś takiego jak obwiednia obciążeń? Odpowiedź jest prosta: by wiedzieć, jak wytrzymały ma być ich samolot. (...)
Na kursach teoretycznych zazwyczaj wspomina się tylko o jednym rodzaju obwiedni: obwiedni obciążeń od sterowania. Jest jeszcze drugi rodzaj, nie mniej ważny: obwiednia obciążeń od podmuchów. Pilotowi obie obwiednie pokazują obszar (prędkości i współczynników obciążeń), w jakim MOŻE się poruszać. Dla konstruktora natomiast określają obszar, w którym samolot MUSI pozostać w pełni sprawny. Słowa wyróżnione duża czcionką są tutaj bardzo ważne, ponieważ pilot jest odpowiedzialny za to, by wywoływać w czasie lotu obciążenia NIE WIĘKSZE NIŻ obciążenia dopuszczalne, zaś konstruktor jest odpowiedzialny za to, by samolot NIE uległ uszkodzeniu przy obciążeniach MNIEJSZYCH NIŻ obciążenia dopuszczalne.

Tomasz Maik, kompozyty.trigger.pl, dostęp 20.03.2018

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • niewidomy — Niewidomy czy niewidzący?
  • zombi — Jeszcze o odmianie rzeczownika zombi
  • awizo — Odmiana: awiz czy awizów?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book