wojowniczka

wojowniczka (osoba)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bohaterka; bojowniczka; fighterka; żołnierka
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Oria podeszła również. Naraz Bard poczuł lekkie szarpnięcie z boku. Wojowniczka momentalnie odskoczyła, trzymając jego miotacz. Wycelowała go pewną ręką. Twarz miała zimną jak lód.

NKJP: J. Rydzewska, Gwiazdomorze, 2006

Było dziesięć do jednego. Teraz są już podobno tylko dwie kobiety na jednego mężczyznę. Być może tym należy tłumaczyć wyjątkowo zuchwałe spojrzenia, jakimi obrzucany jest na ulicy każdy przechodzień płci męskiej. Nie widziałem nigdzie na świecie – poza Paryżem – tak wielu czulących się w miejscach publicznych par. Inicjatywa, jaką przejawiają tu panie w sztuce uwodzenia i miłości, jest tak bogata, iż wydaje się, że to rzeczywiście od nich wzięła swą nazwę Amazonia. Być może nie jest tylko legendą relacja hiszpańskiego mnicha Carvajala, który przed czterystu laty gdzieś niedaleko stąd spotkał się oko w oko z licznym plemieniem jasnoskórych wojowniczek, poddanych królowej Caniupuiary, które zaatakowały Hiszpanów i zadały im poważne straty.

NKJP: O. Budrewicz, Piekło w kolorach, 1997

Prawdziwa historia Mulan, dziewczyny, której imię oznacza kwiat magnolii, pozostaje inspirująca od wieków. Poświęcenie dla rodziny, odkrywanie wewnętrznej siły, przekraczanie kulturowych granic — oto motywy składające się na obraz niezwykłej wojowniczki znanej z dalekowschodnich legend i kina, które jest przecież nowym medium dla dawnych podań i mitów.

film.wp.pl

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: wojowniczce; wojowniczek; wojowniczka; wojowniczką; wojowniczkach; wojowniczkami; wojowniczkę; wojowniczki; wojowniczko; wojowniczkom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • szafarz — Pochodzenie słowa szafarz
  • event — Dawniej, panie, to dopiero były ewenta!
  • rzeczownik — O odmianie rzeczowników na blogu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book