półpięta

półpięta (dawny liczebnik)

Definicja

półpięta to przestarzale: cztery i pół

Wariant
  • półpiąta
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Gdy tedy wojsko do sprawy przychodzi, niemała część, a większa niemal połowica, w rozsypkę poszła sromotnie, tak żem tylko z półpięta tysięcy wojska stanął pod Kamieńcem.

Ułamek diaryusza z r. 1651 (w:) Ambroży Grabowski, Ojczyste spominki w pismach do dziejóww dawnéj Polski. Diaryusze, relacye, pamiętniki itp. służyć mogące do objaśnienia dziejów krajowych, 1845, s. 83

Szkłów. Miasto w gubernii [sic!] i w powiecie mohylewskim, nad rzeką Dnieprem, o półpiętej mili na północ od miasta Mohylewa. Jest tu dwa tysiące mieszkańców, między którymi wiele rzemieślników, albowiem miasto jest handlowe i posiada téż wielki dom kupiecki.

Mala encyklopedya polska, tom II, nakładem i drukiem Ernesta Günthera, 1847, s. 472

Hakownic naprawnych 64, nienaprawnych 10; (...) moździerzów do czynienia prochów 2; dzielnych kul półczwartéj kopy, kamiennych 26; ołowianych półpięty kopy i cztery, rusznic 42, haków żelaznych dwa (...)

Źródła dziejowe, tom XX. Polska XVI wieku pod względem statystyczno-geograficznym, tom IX, Ziemie ruskie. Ukraina (Kijów–Bracław), 1894, s. 19

Dzisiejsze dwudziestolatki na ogół już nie wiedzą, że jeszcze ich dziadkowie mówili „minęło półpiąty godziny”, co znaczyło: minęło cztery i pół godziny.

Walery Pisarek, Słowa między ludźmi, 1985, s. 223

Gramatyka

liczebnik niewłaściwy

formy alfabetycznie: półpiąta; półpiątej; półpiąty; półpięta; półpiętej; półpięty

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book