oczar

oczar

Definicja

oczar to rodzaj krzewów bądź niewysokich drzew ozdobnych, rosnących w Azji i Ameryce Północnej, o wonnych kwiatach i liściach podobnych do leszczyny , wykorzystywanych w lecznictwie i kosmetyce; najbardziej znany jest oczar wirginijski, sadzony w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Prawidłowy dopełniacz Niełatwo jest orzekać o poprawności form takich wyrazów, które używane są stosunkowo rzadko. Wtedy

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4625 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kola odruchowo rozejrzał się po pomieszczeniu i otworzył usta, chciał bowiem podzielić się niezwykłą nowiną z Marilyn, która przychodziła zazwyczaj o dziesiątej rano. Porządkowała jego papiery i przyjmowała telefony, podczas gdy on miał jeszcze dwie godziny swego szaraczkowego snu. Wspaniała blondynka o pulchnym biuście i bizantyńskich dłoniach najwyraźniej jeszcze nie przyszła. Tak przyzwyczaił się do codziennej obecności swojej sekretarki, zapachu jej perfum z oczaru i ulubionej kawy Turgieniew, że nagła jej nieobecność sprawiła mu pewną przykrość.

NKJP: W. Jabłoński, Dzieci nocy, 2001

Kto raz ujrzał Diabła Wcielonego — nie zapomniał go nigdy. Kto nie widział go nigdy — pragnął go choć raz ujrzeć. Jak też ten diasek wygląda? Gdyby nie to, że w sumie nie odróżniam idealnie skrojonego garnituru od garnituru skrojonego mniej idealnie — powiedziałbym, że Beniamin Bezetzny był w idealnie skrojonym jasnopiaskowym (kaszmir plus włókno bambusowe z domieszką oczaru wirginijskiego i wodorostów z Morza Barentsa) letnim garniturze. W każdym razie na jego tak korpulentnej, że prawie kulistej postaci ubranie leżało doskonale, wyraziście błękitna koszula dawała ostry kontrast, buty brązowe — niewątpliwie przedniej marki — szlachetnie znoszone. Resztę znacie. Resztę znacie na pamięć.

NKJP: J. Pilch, Marsz Polonia, 2008

17 lipca nieznani sprawcy złamali dwa konary oczaru wirginijskiego — czarodziejskiego krzewu Indian Ameryki Północnej, który rośnie w parku Moniuszki. Niszczenie drzew i krzewów miało już wielokrotnie miejsce w Raciborzu, głównie na osiedlach i placach zabaw. Tym razem jednak ofiarą wandali padł okaz szczególny — oczar wirginijski, jedna z nielicznych roślin kwitnących jesienią. W Raciborzu jest to krzew introdukowany, czyli wprowadzony na obszar, w którym naturalnie nie występuje.

NKJP: Nowiny Raciborskie, 2002

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Flintstonowie — Językowe kłopoty z Flintstonami
  • DJ — Częsty błąd
  • kapelusz — Odmiana: kapeluszy czy kapeluszów?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book