hat-trick

hat-trick

Definicja

hat-trick to w sporcie trzy istotne osiągnięcia tego samego rodzaju uzyskane przez zawodnika w czasie meczu lub jakiejś rywalizacji; najczęściej w odniesieniu do piłki nożnej i hokeja, jako trzy bramki strzelone w jednym meczu (trzy bramki strzelone w jednej połowie lub — odpowiednio — jednej tercji określa się hat-trickiem klasycznym)

Wariant
  • (rzadziej) hat trick
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W meczu hokejowej ligi KHL Polak Wojtek Wolski ustrzelił hat-tricka, i to najszybszego w lidze! Do zdobycia trzech goli potrzebował zaledwie 108 sekund! Jego Torpedo Moskwa pokonało na wyjeździe Sibir Nowosybirsk 3-2.

m.interia.pl, 07.10.14

Do tej pory najstarszym graczem ze zdobytym hat trickiem był Gordie Howe, który strzelił trzy gole w jednym meczu, mając 41 lat i 216 dni. Było to w 1969 roku. Dla czeskiego napastnika to 15. hat trick w karierze, poprzedniego zdobył w NHL dziewięć lat temu (w marcu 2006).
— Lubię zdobywać hat tricki, ale nie lubię słuchać tego, jaki jestem stary. Nie chcę być postrzegany jako „ten najstarszy”, ale i tak cieszę się, że udało się strzelić trzy gole — powiedział w swoim stylu Jagr.
Trafienia, które złożyły się na wyczyn Jagra padły w 14, 20, i 33 minucie gry.

eurosport.onet.pl, 04.01.15

Ronaldo pierwsze trzy bramki zdobył między 30. a 38. minutą, kompletując klasycznego hat tricka. To nie tylko jego najszybsze trzy bramki strzelone w jednym meczu, ale też 28. takie osiągnięcie w barwach Realu we wszystkich rozgrywkach.