antyseptyk

antyseptyk
Definicja

antyseptyk to w medycynie: środek chemiczny niszczący zarazki znajdujące się na ciele (np. na skórze, w zakażonych ranach) lub w powietrzu w celu uniknięcia zakażenia; w potocznym rozumieniu to też środek niszczący zarazki np. na narzędziach chirurgicznych (co fachowo jest już środkiem dezynfekującym)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
3. Nałożyć zalecaną przez producenta ilość środka antyseptycznego do mycia rąk. Należy nałożyć substancję na ręce i przedramiona, zgodnie z pisemnymi instrukcjami producenta. Niektórzy producenci mogą wymagać stosowania wody.
4. Należy dokładnie pocierać, aż ręce staną się suche.
5. Jeżeli jest to zalecane przez producenta, należy ponownie powtórzyć czynność nakładania antyseptyku.

Teresa Fossum, Chirurgia małych zwierząt, tom 1, 2012

Roztwory alkoholi należą do grupy związków chemicznych szeroko stosowanych w antyseptyce z następujących powodów: wykazują najszybszą aktywność bakteriobójczą spośród wszystkich antyseptyków, charakteryzują się niską toksycznością w stosowaniu miejscowym oraz brakiem właściwości alergizujących, dobrą rozpuszczalnością w wodzie, stosunkowo niską ceną, łatwą osiągalnością, brakiem barwy — w razie potrzeby mogą być stosowane substancje koloryzujące (...)

Ewa Bocian, Tomasz Zaręba, Stefan Tyski, Ocena aktywności wybranych alkoholowych preparatów antyseptycznych w stosunku do klinicznych szczepów bakteryjnych, (w:) Medycyna doświadczalna i mikrobiologia, 56, 2004, s. 199

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?

Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.

sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • odrzec — O formach czasu przyszłego i nietypowym odrzecze
  • wątpia — Ta wątpia?!
  • cudzysłów — Jak się cudzysłów nie odmienia

Ciekawostki

  • luidor — Pochodzenie słowa luidor
  • małmazja — Słodkie małmazyje
  • MCH — Pochodzenie słowa MCH

Mogą Cię zainteresować również hasła