62 Przecinki a wyrażenia otwierające zdanie (w tym okoliczniki inicjalne)
interpunkcja

Spis treści:

1. Wstęp

Podstawową zasadą polskiej interpunkcji przy wyrażeniach wprowadzających (w tym początkowych okolicznikach) jest brak po nich znaków przestankowych. Cała kwestia jest dość skomplikowana, niemniej postawienie przecinka można traktować jako wyjątek od tej podstawowej zasady.

Cały problem bierze się najpewniej z tego, że

2. Okoliczniki na początku zdania

Jak wspomnieliśmy powyżej, nie stawia się przecinka po okoliczniku otwierającym zdanie (odmiennie niż na przykład w interpunkcji angielskiej).

Szczególnie chcemy zwrócić uwagę na poniższe zdania, w których

3. Inne wyrażenia wprowadzające (bez przecinka)

Wyrazów czy wyrażeń wprowadzających również generalnie nie oddzielamy przecinkami. Takie inicjalne składniki zdania bywają różnie nazywane: operatory o funkcji nawiązującej, operatory o funkcji modalnej, operatory metatekstowe, wyrażenia oceniające, wyrazy modalne, modulanty.

Popatrzmy na przykłady:

4. Przecinek jest konieczny

Po wymienionych poniżej inicjalnych wyrażeniach zawsze stawia się przecinek:

Można zastanawiać się, co sprawia, że w punkcie 3. omawiamy słowa, po których przecinka ma nie być, tutaj słowa (nieliczne!), które przecinka wymagają, i wreszcie w punkcie 5. poniżej przedstawiamy całą listę z interpunkcją fakultatywną. Choć nie ma na to prostej odpowiedzi (w grę wchodzą lata kształtowania się polskiej interpunkcji, w tym różnego rodzaju uznawanych za obowiązujące zasad), to jednak da się dostrzec, że

5. Czasem o postawieniu przecinka decyduje piszący

Po wymienionych poniżej wyrażeniach stojących na początku zdania przecinek stawia się fakultatywnie. Decyduje wola piszącego.

  • co do, zobacz informacje interpunkcyjne tutaj,

Pełna treść tej i 414 pozostałych reguł dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
newsy, porady + e-book